- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| O.D. | 190 mm |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Series | 73 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Static Load Rating [Max] | 146000 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Dynamic Load Rating | 165000 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695830 |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 11.724 LB |
| EAN or UPC | 7316576650932 |

