- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 146000 lbf |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7695830 |
| Cage Type | Metal |
| Flush Ground | No |
| Series | 73 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 165000 lbf |
| I.D. | 90 mm |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 190 mm |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 11.724 LB |
| EAN or UPC | 7316576650932 |

