- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 178000 lbf |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 163000 lbf |
| I.D. | 95 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 45 mm |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7695841 |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7300 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 200 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 14.357 LB |
| EAN or UPC | 7316577151223 |

