- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695841 |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Static Load Rating [Max] | 163000 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| I.D. | 95 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 45 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 200 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 178000 lbf |
| Weight | 14.357 LB |
| EAN or UPC | 7316577151223 |

