- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Outer Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 7.87 in, 200 mm |
| I.D. | 3.74 in, 95 mm |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7696063 |
| Inner Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 12.954 LB |
| EAN or UPC | 7316577151230 |

