- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Plastic |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 7.87 in, 200 mm |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision | Standard |
| I.D. | 3.74 in, 95 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide |
| icNumber | 7696063 |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Series | 7300 |
| Weight | 12.954 LB |
| EAN or UPC | 7316577151230 |

