- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. Type | Straight |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695841 |
| Dynamic Load Rating | 178000 lbf |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 163000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| I.D. | 95 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 7300 |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 45 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| O.D. | 200 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 13.461 LB |
| EAN or UPC | 7316576650956 |

