- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 95 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 178000 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695841 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 200 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7300 |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Inner Ring Width | 45 mm |
| Static Load Rating [Max] | 163000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 13.461 LB |
| EAN or UPC | 7316576650956 |

