- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 47 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 47 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Series | 7300 |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 100 mm |
| O.D. | 215 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695995 |
| Material | Steel |
| Weight | 16.087 LB |
| EAN or UPC | 7316577065896 |

