- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695995 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Series | 7300 |
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 215 mm |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 47 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 100 mm |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Plastic |
| Inner Ring Width | 47 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 16.087 LB |
| EAN or UPC | 7316577065896 |

