- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695832 |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 100 mm |
| Outer Ring Width | 47 mm |
| O.D. | 215 mm |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 17.924 LB |
| EAN or UPC | 7316571211459 |

