- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695832 |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 47 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 215 mm |
| Material | Steel |
| I.D. | 100 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 17.924 LB |
| EAN or UPC | 7316571211459 |

