- 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| I.D. | 105 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 193000 lbf |
| Width | 1.93 in, 49 mm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 203000 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695924 |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 1800 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 49 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Series | 7300 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 49 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 225 mm |
| Weight | 20.318 LB |
| EAN or UPC | 7316576651007 |

