- 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 49 mm |
| Width | 1.93 in, 49 mm |
| icNumber | 7695924 |
| O.D. | 225 mm |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 1800 rpm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 105 mm |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 203000 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 193000 lbf |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 49 mm |
| Material | Steel |
| Weight | 20.318 LB |
| EAN or UPC | 7316576651007 |

