- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Limiting Speed | 3400 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 50 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Reference Speed | 3200 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Guide Type | Rolling Element |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Dynamic Load Rating | 50,600.00 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 240.0000 mm |
| Inner Ring Width | 50 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 50,400.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695842 |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 110 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Machined Brass |
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 24.16 LB |
| EAN or UPC | 7316577101761 |

