- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Guide Type | Rolling Element |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Machined Brass |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Material | Steel |
| O.D. | 240.0000 mm |
| Width | 50 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed | 3400 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inner Ring Width | 50 mm |
| Reference Speed | 3200 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 50,400.00 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7300 |
| I.D. | 110 mm |
| icNumber | 7695842 |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 50,600.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 24.16 LB |
| EAN or UPC | 7316577101761 |

