- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| icNumber | 7695842 |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| I.D. | 110 mm |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| O.D. | 240 mm |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7300 |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 24.156 LB |
| EAN or UPC | 7316577151377 |

