- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. | 240 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| I.D. | 110 mm |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 7300 |
| icNumber | 7695842 |
| Weight | 24.156 LB |
| EAN or UPC | 7316577151377 |

