- 140 mm ID x 300 mm OD x 62 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 73 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Width | 2.44 in, 62 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 140 mm |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Steel |
| O.D. | 300 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 62 mm |
| Outer Ring Width | 62 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| icNumber | 7695990 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 46.121 LB |
| EAN or UPC | 7316577746047 |

