- 140 mm ID x 300 mm OD x 62 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. | 300 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 73 |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 62 mm |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695990 |
| Width | 2.44 in, 62 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 140 mm |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 62 mm |
| Weight | 46.121 LB |
| EAN or UPC | 7316577746047 |

