- 150 mm ID x 320 mm OD x 65 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 65 mm |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 320 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 65 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 150 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| icNumber | 7695927 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 55.667 LB |
| EAN or UPC | 7316576651137 |

