- 150 mm ID x 320 mm OD x 65 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 65 mm |
| Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 320 mm |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7695927 |
| Contact Angle | 40° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 65 mm |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 150 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Weight | 55.667 LB |
| EAN or UPC | 7316576651137 |

