- 170 mm ID x 360 mm OD x 72 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 585000 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 915000 lbf |
| Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 170 mm |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 1000 rpm |
| Outer Ring Width | 72 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 2.83 in, 72 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695991 |
| O.D. | 360 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 72 mm |
| Weight | 84.217 LB |
| EAN or UPC | 7316576651168 |

