- 170 mm ID x 360 mm OD x 72 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 1000 rpm |
| O.D. | 360 mm |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695991 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 585000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40° |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 915000 lbf |
| Outer Ring Width | 72 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 72 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 2.83 in, 72 mm |
| I.D. | 170 mm |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 84.217 LB |
| EAN or UPC | 7316576651168 |

