- 180 mm ID x 380 mm OD x 75 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7699081 |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 2.95 in, 75 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7300 |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Brass |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 2.95 in, 75 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Material | Bearing Steel |
| Cage Type | Metal |
| Width | 2.95 in, 75 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Cylindrical |
| I.D. | 7.09 in, 180 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 14.96 in, 380 mm |
| Seal Material | None |
| Weight | 96.783 LB |
| EAN or UPC | 7316577742162 |

