- 180 mm ID x 380 mm OD x 75 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 2.95 in, 75 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Material | Bearing Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Standard Capacity |
| icNumber | 7699081 |
| O.D. | 14.96 in, 380 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Cylindrical |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 7.09 in, 180 mm |
| Series | 7300 |
| Outer Ring Width | 2.95 in, 75 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 2.95 in, 75 mm |
| Cage Material | Brass |
| Weight | 96.783 LB |
| EAN or UPC | 7316577742162 |

