- 190 mm ID x 400 mm OD x 78 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 15.75 in, 400 mm |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7703000 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 3.07 in, 78 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 3.07 in, 78 mm |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 3.07 in, 78 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| I.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 7300 |
| Material | Bearing Steel |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Brass |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 117.456 LB |
| EAN or UPC | 7316570270075 |

