- 190 mm ID x 400 mm OD x 78 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Material | Brass |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Bore Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 15.75 in, 400 mm |
| icNumber | 7703000 |
| Outer Ring Width | 3.07 in, 78 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 3.07 in, 78 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inner Ring Width | 3.07 in, 78 mm |
| Series | 7300 |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 117.456 LB |
| EAN or UPC | 7316570270075 |

