- Radial Shaft Seal
- 760 mm Shaft Diameter
- 800 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 760 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Seal Design | Bonded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 800 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 11.732 LB |
| EAN or UPC | 85311142984 |

