- Radial Shaft Seal
- 760 mm Shaft Diameter
- 800 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Shaft Dia. | 760 mm |
| Housing Bore Dia. | 800 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS1 |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Seal Design | Bonded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 11.732 LB |
| EAN or UPC | 85311142984 |

