- Radial Shaft Seal
- 215.9 mm Shaft Diameter
- 254 mm Housing Bore Diameter
- 17.48 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 254 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Assembled Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 215.9 mm |
| Construction | HDS1 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/6 Lugs |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 3.515 LB |
| EAN or UPC | 85311087926 |

