- Radial Shaft Seal
- 215.9 mm Shaft Diameter
- 254 mm Housing Bore Diameter
- 17.48 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 254 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 215.9 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/6 Lugs |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS1 |
| Seal Design | Assembled Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 3.515 LB |
| EAN or UPC | 85311087926 |

