- Radial Shaft Seal
- 920 mm Shaft Diameter
- 984 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Shaft Dia. | 920 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 984 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Construction | HDS2 |
| Weight | 19.624 LB |
| EAN or UPC | 85311156257 |

