- Radial Shaft Seal
- 920 mm Shaft Diameter
- 984 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Construction | HDS2 |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 984 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 920 mm |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 15 psi |
| Weight | 19.624 LB |
| EAN or UPC | 85311156257 |

