- Radial Shaft Seal
- 940 mm Shaft Diameter
- 1000 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 940 mm |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Bonded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 1000 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 19.924 LB |
| EAN or UPC | 85311902403 |

