- Radial Shaft Seal
- 940 mm Shaft Diameter
- 1000 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 940 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 1000 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Seal Design | Bonded Design |
| Construction | HDS1 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 19.924 LB |
| EAN or UPC | 85311902403 |

