- Radial Shaft Seal
- 960 mm Shaft Diameter
- 1020 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 960 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pressure | 10 psi |
| Construction | HDS1 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 1020 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temp Description | w/6 Adjustable Lugs |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 22.254 LB |
| EAN or UPC | 85311172363 |

