- Radial Shaft Seal
- 960 mm Shaft Diameter
- 1020 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS1 |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Temp Description | w/6 Adjustable Lugs |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Housing Bore Dia. | 1020 mm |
| Shaft Dia. | 960 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 22.254 LB |
| EAN or UPC | 85311172363 |

