- Radial Shaft Seal
- 960 mm Shaft Diameter
- 1040 mm Housing Bore Diameter
- 23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 15 psi |
| Shaft Dia. | 960 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Nitrile |
| Housing Bore Dia. | 1040 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS2 |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Molded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 22.064 LB |
| EAN or UPC | 85311147798 |

