- Radial Shaft Seal
- 960 mm Shaft Diameter
- 1040 mm Housing Bore Diameter
- 23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 1040 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 960 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Molded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 22.064 LB |
| EAN or UPC | 85311147798 |

