- Cam Follower
- 2" OD Flanged Roller
- 7/8" Standard Stud
- 7/8-14 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Threads per Inch | 14 |
| Roller Width | 1 11/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Stud Length | 2 in |
| Flange Thickness | 0.59375 in |
| Stud Type | Standard |
| Dynamic Load Rating | 3490 lbf |
| Thread Type | UNF |
| Material | Steel |
| Dynamic Thrust Load Rating | 1830 lbf |
| Roller Dia. | 2 in |
| Enclosure | Sealed |
| Thread Size | 7/8 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Roller Type | Flanged |
| Stud Dia. | 0.875 in |
| Static Capacity | 2000 lbf |
| End Type | Metal Plug |
| Weight | 1.8 LB |
| EAN or UPC | 651041149236 |

