- Single Row Radial Bearing, 0.5625" ID x 0.394" OD x 0.511811" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Enclosure | Double Sealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Seal Type | Contact Seals |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 1.37795 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7700814 |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | Rubber |
| Dynamic Load Rating | 2360 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 13 mm |
| Static Load Rating [Max] | 1000 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| I.D. | 9/16 in |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 11 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bore Type | Hex Bore |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Origin | Single Row Radial |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 87796083363 |

