- Single Row Radial Bearing, 0.5625" ID x 0.394" OD x 0.511811" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. Type | Straight |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 9/16 in |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Contact Seals |
| Enclosure | Double Sealed |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 2360 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 11 mm |
| Inner Ring Width | 13 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7700814 |
| Static Load Rating [Max] | 1000 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Rubber |
| O.D. | 1.37795 in |
| Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Hex Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 87796083363 |

