- Single Row Radial Bearing, 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Pre Lubricant | None |
| icNumber | 7696614 |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Dynamic Load Rating | 3940 lbf |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 20 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. | 47 mm |
| Width | 14.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Static Load Rating [Max] | 2120 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 87796045804 |
| NSN Number | 3110-00-554-5643 |

