- Single Row Radial Bearing, 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 3940 lbf |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Static Load Rating [Max] | 2120 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| Material | Steel |
| O.D. | 47 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7696614 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 20 mm |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 14.000 mm |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 87796045804 |
| NSN Number | 3110-00-554-5643 |

