- Single Row Radial Bearing, 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| I.D. | 20 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Single Shield |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Width | 14.000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Pre Lubricant | None |
| icNumber | 7697267 |
| Ball Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 4330 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 47 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 2120 lbf |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 87796045811 |
| NSN Number | 3110-00-155-6391 |

