- Single Row Radial Bearing, 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Dynamic Load Rating | 4330 lbf |
| icNumber | 7697267 |
| Static Load Rating [Max] | 2120 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| Width | 14.000 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Material | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 47 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 20 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 87796045811 |
| NSN Number | 3110-00-155-6391 |

