- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 2.04724" OD x 1" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Hex Bore |
| Outer Ring Width | 0.591 in |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Wide Inner Ring |
| No. of Balls | 9 |
| Seal Material | Rubber |
| I.D. | 7/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 1 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Double Sealed |
| Static Load Rating [Max] | 1560 lbf |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 2.04724 in |
| Ball Dia. | 0.313 in |
| Weight | 0.41 LB |
| EAN or UPC | 87796045965 |

