- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 2.04724" OD x 1" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Static Load Rating [Max] | 1560 lbf |
| Ball Dia. | 0.313 in |
| O.D. | 2.04724 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| No. of Balls | 9 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Outer Ring Width | 0.591 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Wide Inner Ring |
| I.D. | 7/8 in |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Rubber |
| Inner Ring Width | 1 in |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Hex Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Weight | 0.41 LB |
| EAN or UPC | 87796045965 |

