- Single Row Radial Bearing, 0.876" ID x 2.04724" OD x 1" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Self-Aligning OD
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. of Balls | 9 |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bearing Type | Radial |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| I.D. | 7/8 in |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Outer Ring Width | 0.591 in |
| Inner Ring Width | 1 in |
| O.D. Type | Spherical |
| Bore Type | Hex Bore |
| Static Load Rating [Max] | 1560 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Contact Seals |
| Origin | Wide Inner Ring |
| O.D. | 2.04724 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Rubber |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Enclosure | Double Sealed |
| Ball Dia. | 0.313 in |
| Weight | 0.441 LB |
| EAN or UPC | 87796045972 |

